+420 296 333 337
+420 296 333 337

​Telemedicína – co nám vlastně zachraňuje život?

Domů > Blog > ​Telemedicína – co nám vlastně zachraňuje život?
blog_post_ Zdroj ilustračního obrázka: freepik.com

Dec 14, 2017

​Telemedicína – co nám vlastně zachraňuje život?

Telemedicína je ve své podstatě  najjednodušším způsobem poskytování zdravotní péče na dálku.

Co je to telemedicína?

Telemedicína je využívaní telekomunikačních a informačních technologii k poskytování zdravotní péče na dálku. Využívá se k překonání překážek, které představuje vzdálenost a nedostupnost určitých oblastí a k zlepšení přístupu obyvatel ke zdravotnícké péči.

Důležitou výhodou telemedicíny je neustálý pokrok vědy a techniky v 21. století. Díky těmto technologiím bylo umožněno zprostředkovat komunikaci mezi pacientem a lékařem bez přímého kontaktu v ambulanci z pohodlí domova. Přenos rozhovoru je s pomocí nových technologií rychlejší a spolehlivější než kdykoliv před tím.

Historie telemedicíny

Vznik telemedicíny se nerozlučně spojuje s Austrálií, kde na začátku 20. století lidé žijící  ve vzdálených oblastech krajiny používali obousměrné radiostanice poháněné dynamem pomocí pedálů kola, aby komunikovali s Královskou leteckou službou Austrálie.

Dnes se už telemedicína rozšířila do celého světa a ke komunikaci lékaře s pacientem se využívají nejnovější technologie.

Nepleťte si názvy

  • Telehealth = pojem používaný v Americe, který je zaměnitelný s telemedicínou, často se používa na označení širokého okruhu „vzdálené zdraví“ bez aktivní klinické pomoci lekaře.
  • eHealth = tento pojem se používá hlavně ve Velké Británii a Evropě, jako zastřešující termín, který v sobě zahrnuje telehealth, telemedicínu, elektronické lékařské záznamy a další složky zdravotníckych informačních technologii.

Telemedicína v České republice

V České republice je momentálně telemedicína dostupná ve formě konzultace pacienta s lékařem z pohodlí domova pomocí telefonátu či videohovoru. Lékař může pacientovi poradit v otázkách stanovení správné diagnózy, konzultování příznaků nemoci a vhodnosti užívaní léků jejich kombinací a možných vedlejších účinků. Také díky telemedicíně může lékař pacientovi v průbehu pár minút poslat doporučení k specialistovi na jeho mail a to všechno bez zbytečného čekání v čekárně. Lékaři 24Doctor mají na pacienta čas 24 hodin 7 dní v týdnu.


Hledej

Kategorie